evfc banner

Home

Contacts

Calendar of Events

Competitions

Results

Constitution

Obituaries

 

AGM 2017 Minutes

AGM 2017 Reports

 

Documents

 

European Individual Championships - 2009 - Balatonfüred, Hungary

 


Men's Foil

Category 1 (60)
 1   MARDUCHAJEW Peter    GER     
 2   JACOBY Udo           GER     
 3   BUCHTERKIRCHEN Lutz  GER
 3   MIRALDI Fabio        ITA      

Category 2 (35)
 1   TROIANO John         GBR     
 2   HAERTTER Klaus       GER     
 3   PAROLI Giulio        ITA
 3   TIBERI Francesco     ITA   
  
Category 3 (27) 1 DE BARTOLOMEIS Arturo ITA 2 SZENTKIRÁLYI István HUN 3 KLEIN Tomas GER 3 STEFFEN Burkhard GER Category 4 (16) 1 FISCHER Wolfgang GER 2 KAMUTI DR Jenő HUN 3 AFTANDILOV Gari RUS 3 WULF Manfred GER

Women's Foil

Category 1 (36)
 1   SADOVSKAYA Tatyana     RUS     
 2   WELTZIEN Silke         GER     
 3   MELANDRI Magda         ITA
 3   URBAN Katrin           GER 

Category 2 (28)
 1   CHERNOVA Ludmila       RUS     
 2   KIRCHEIS  Astrid       GER     
 3   KNORR Eva              GER  
 3   NAGY Ágnes             HUN
     

Category 3 (20)
 1   PALM Kerstin           SWE     
 2   SOMEROJA Marja-Liisa   FIN     
 3   GARDINI Iris           ITA 
 3   MAYOROVA Liubov        RUS  
 

Category 4 (9)
 1   CREMER-SCHLEDE Eva     GER    
 2   BROWN Sylvia           GBR    
 3   CORNWALL Ann           GBR
 3   SARANICO Lia           GER   

Men's Epée

Category 1 (127)
 1   ZIELINSKI Darius    POL     
 2   BURKARDT Michael    GER     
 3   ANDERTON Grant      IRL
 3   KOVÁCS László       HUN

Category 2 (93)
 1   BIELER Thomas       GER     
 2   SYROVATKO Stanislav UKR     
 3   RANUZZI Alessandro  ITA
 3   ZAYTSEV Alexander   RUS   
  

 Category 3 (64)
 1   SCHARPFF Lars       SWE     
 2   CASSAGO Ermes       ITA     
 3   BEEKHUIZEN Gerrit   NED 
 3   DAMAS Fernando      ESP 
       

Category 4 (29)
 1   BUCHER   Peter      SUI     
 2   VISSER Hans         GER     
 3   FISCHER Wolfgang    GER 
 3   PREZENSKY Tibor     ROU

Women's Epée

Category 1 (47)
 1   APPAVOOPOULLE Pascale  FRA     
 2   ALLES Renate           GER      
 3   HOHLBEIN Frauke        GER
 3   MEYER Veronique        FRA

Category 2 (37)
 1   CIRILLO Gianna         ITA     
 2   KIRCHEIS Astrid        GER    
 3   AUBAILLY Corinne       FRA
 3   REGUIGNE Patricia      FRA 

Category 3 (23)
 1   DEMAILLE Marie Chantal FRA     
 2   GARDINI Iris           ITA     
 3   SOMEROJA Marja-Liisa   FIN
 3   WEST Heidrun           GER

Category 4 (9)
1    BROWN Sylvia           GBR
2    HAARLEM Christina      SWE
3    ADAM Connie            GBR
3    WENGRAF Carol          GBR  

Men's Sabre

 
Category 1 (42)
 1   LANHE Eduard           BLR    
 2   CECCHINATO Alessandro  ITA     
 3   CODON Roberto          ESP
 3   NICASTRO Carlo         ITA

Category 2 (40)
 1   CARRARA Vittorio       ITA     
 2   CHMEAL Vit             CZE     
 3   ANTINORO Enrico        ITA
 3   MAUCERI Gianni         ITA  
  
Category 3 (23)
 1   COHEN Richard          GBR
 2   RUSSO Francesco        ITA     
 3   EGGER Gerhard          AUT
 3   HELFRICHT Helmut       GER   

Category 4 (16)
 1   NETTINGSMEYER Wolf     GER
 2   HIRT Franz             GER     
 3   AFTANDILOV Gari        RUS
 3   PESTAL Milan           CZE      

Women's Sabre

 
Category 1 (18)
 1   JANSHEN Friederike     GER    
 2   PANTELEEVA Natalia     RUS     
 3   NOLL Brigit            GER
 3   PADURA M Jose          ESP  

Category 2 (19)
 1   HUTCHISON Jane         GBR     
 2   BANDIERI Claudia       ITA     
 3   BELKINA Elena          RUS  
 3   DAVADIE Axelle         FRA 


Category 3 (7)
 1   GARDINI Iris           ITA     
 2   GREUNKE Brigitte       GER     
 3   EARL Silvia            GBR 
 3   FRITH Vivien           GBR   

Category 4 (5)
 1   WENGRAF Carol          GBR     
 2   TADZHIEVA Ksenia       RUS
 3   ADAM Constance         GBR
 3   BROWN Sylvia           GBR   
      
 
Comments? Suggestions? Questions? Email us! Email Us